BETA ALANİN

Hardline Beta Alanine 300 gr
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
109,00 ₺
Hardline Beta Alanine 300 gr, servis başına 3000 mg beta alanin içeren amino asit takviyesidir. Hardline Beta Alanine özellikle antrenman öncesi için kullanılan ve birçok pre workout ürünün formülünde bulunan bir amino asit çeşididir. 
Blade Sport Amino Edge 400 Gr
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
Blade Sport Nutrition

Blade Sport Amino Edge 400 Gr-Bcaa Amino Asit

Blade Sport Nutrition
169,00 ₺
Blade Sport Amino Edge 400 Gr, dayanıklılığı ve yenilenmeyi desteklemek üzere geliştirilmiş BCAA takviyesi, amino asit ürünüdür. Blade Sport Amino Edge yenilenmeyi destekleme üzerine servis başına 3000 mg lösin, 1500 mg izolösin ve 1500 mg valin, dayanıklılığı desteklemek üzere servis başına 1500 mg beta-alanin, 1250 mg taurin, 1250 mg sitrülin malat...
Olimp Alanine Mega Tabs 80 Tablet
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
59,00 ₺
Olimp Alanine Mega Tabs 80 Tablet, servis başına 2 gram alanin içeren tablet formda amino asit takviyesidir. Olimp Alanine Mega Tabs özellikle antrenman sırasında dayanıklılığın artmasına yardımcı olabileceği gibi zengin B6 vitamin kaynağıdır.  Amaç: Antrenman DesteğiEtken Maddeler: AlaninSKT: 07/18Ücretsiz Kargo
BIGJOY Beta Alanine Powder 300 gr
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
BETA ALANİN

BigJoy Beta Alanine Powder 300 gr

BIGJOY
89,00 ₺
BIGJOY Beta Alanine Powder 300 gr, servis başına 3 gram beta alanin içeren amino asit takviyesidir. BIGJOY Beta Alanine Powder özellikle antrenman öncesi için kullanılan ve birçok pre workout ürünün formülünde bulunan bir amino asit çeşididir.  Amaç: Antrenman DesteğiEtken Maddeler: Beta-AlaninSKT: 11/19
Olimp Redweiler Shot 20 Tüp
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
BETA ALANİN

Olimp Redweiler Shot 20 Tüp

OLIMP
195,00 ₺
Olimp Redweiler Shot 20 Tüp, antrenman öncesi için geliştirilmiş sıvı formda supplement ürünüdür. Olimp Redweiler Shot, alanin, taurin, kafein, tirozin, kafein ve paprika içerir. Yüksek performans ve devamlılığı için yardımcı gıda takviyesidir. 
Toplam 5 üründen 1-5 arası gösteriliyor

Daha çok yüksek yoğunlukta antrenman yapan sporcuların tercih ettiği Beta alanin amino asit, kaslardaki karnosin düzeyini artırarak kas yorgunluğunun gecikmesine, performansın artmasına destek oluyor. Sporcuların antrenman esnasındaki direncine ve dayanıklılığına da destek olan Beta alanin vücutta üç ayrı yolla üretilen bir amino asit. Dışarıdan gıda takviyesi olarak alındığında vücutta bulunan sodyum ve klorür düzeyine göre beta alanin ve taurin taşıyıcıları ile kaslara ulaşıyor. Böylece kaslarda L-Histidin amino asidine bağlanarak karnosin üretimini sağlıyor. Seviye yükseldikçe de daha hızlı kasılan Tip 2 kaslar yoğunlaşıyor. Bu nedenle hız koşucularında yüksek oranda karnosin düzeylerine erişiliyor. Erkeklerde kadınlara göre daha yüksek karnosin düzeyi gözleniyor.

GoProtein satış sitesinde Optimum, Nutrend, Olimp, Ultimate, Hardline, Sci-mx, Scitec, Bigjoy, Muscletech gibi önemli markalara ait Beta alanin fiyat ve kalite açısından farklı seçenekler ile alınabiliyor. Sıvı, toz ve kapsül olarak satışa sunulan Beta alanin fiyat açısından uygun koşulların yanında GoProtein'in özel armağanları ile kapınıza geliyor.

Beta alanin nasıl alınır?

Beta alanin amino asit tüketilen besinler, özellikle de hayvansal proteinler yoluyla alınabiliyor. Kırmızı etin, bilhassa da bifteğin güçlü bir kaynak olduğu biliniyor. Ton balığında ise anserin yüksek oranda bulunuyor. Doğal besinlerde bulunan beta alanin daha çok karnosin, anserin ya da balenin formunda bulunuyor. Sindirim sırasında yıkıma uğraşan bu maddeler beta alanin seviyelerinin de artmasına yardımcı oluyor. Beta alanin amino asit antrenman öncesinde alınıyor. Pre-workout gıda takviyelerinde Beta alanin amino asit bulunuyor. 

Karnosin seviyelerini artırıyor

Dört haftalık Beta alanin amino asit ile kaslardaki karnosin seviyelerinin yüzde 60'a kadar yükseldiği ifade ediliyor. İngiltere’de yapılan araştırmada bir ay boyunca, günde 4-6 gram beta alanin takviyesi alan sporcularda kas karnosin konsantrasyonunun yüzde 64’e kadar yükseldiği sonucuna ulaşıldığı ifade ediliyor. İki buçuk aylık alım ise bu sonucu yüzde 80’e kadar yükseltiyor. Antrenmana bağlı pH düşüşlerini ise engellediği biliniyor. Ayrıca egzersiz sırasında ortaya çıkan asidozu önlemek üzere tampon madde işlevi görüyor. Oldukça güçlü bir amino asit olarak bilinen karnosin, kaslarınızda birikerek PH düzeyini düşüren hidrojen iyon birikimine karşı koruma sağlıyor. Hidrojen iyon birikimi aynı zamanda enzim fonksiyonları ile kas uyarımı üzerinde de olumsuz etkiye sahip. Bu durum ciddi boyutlarda kas yorgunluğu görülebiliyor.

Beta alanin ne işe yarıyor?

Beta alanin amino asit özellikle bir saatten uzun sürecek egzersiz süreçleri için tavsiye ediliyor. Uzun süre dayanıklılık isteyen vücut geliştirme programları, HIIT seansları ve CrossFit çalışmaları için öneriliyor. Beta alanin takviye olarak alındığında nöromasküler kas yorgunluğu duygusunda azalma sağlıyor.

Antrenman esnasında yükselen Reactive Oxygen Species (ROS) değerlerinin neden olduğu kas yorgunluğu ve kas hasarı da antioksidan özelliği taşıyan karnosin tarafından tolere edilebiliyor. Serbest radikallerin ve tekli oksijenlerin doğurduğu stresi azaltıyor.

Vejeteryan beslenmeye destek

Araştırmalar vejeteryan ya da vegan beslenenlerde karnosin düzeyleri düşük olduğundan beta alanin amino asit desteğinin faydalı olabileceğini ortaya koyuyor. Beta alanin kullanımı ile ilgili bir araştırmada kaslardaki karnosin düzeyinde görülen artışın spor yapan bireylerde daha yüksek, yapmayanlarda daha düşük olduğu gözlenmiştir. Düzenli antrenman yapan bireylerde Beta alanin takviyesinin daha faydalı sonuç verdiği bildirilmiştir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Beta Alanin amino asit vücutta doğal olarak üretilen bir madde olduğundan herhangi bir yan etkisi bulunuyor. Ancak yoğun kullanımlarda ve ilk kez alanlarda karıncalanma hissi oluşabildiği bildiriliyor. Beta alanin ürününün antrenman programından yarım saat önce ve hemen sonra 1 porsiyon olarak alınması öneriliyor. Herhangi bir tat ve kokusu olmaması nedeniyle suyla ya da diğer takviyelerle karıştırılarak kolayca tüketilebiliyor.

Pre-Workout ürünlerde bulunuyor

Beta alanin tek başına kullanılabildiği gibi daha kapsamlı Pre-Workout, yani antrenman öncesi gıda takviyeleriyle birlikte de alınabiliyor. Spor performansını artırmaya yönelik amino asitlerin yer aldığı Pre-Workout ürünler dayanıklılık, güç ve performans konusunda sporculara yardımcı olabiliyor. Beta alanin, kafein, arjinin, lösin gibi maddelerin yer aldığı bu ürünlerin içeriğine bakarak karar verilmesi gerekiyor.