KAZEİN PROTEİN

SiS Overnight Protein 1000 gr
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
SiS Overnight Protein 1000 gr, 26 gr protein içeren ve tercihen gece kullanımına uygun protein tozu, supplement ürünüdür. Düşük yağ ve şeker içeriğinin yanı sıra yüksek protein içeren, sıcak ve soğuk tüketime uygundur. 
Optimum Gold Standard %100 Casein Protein 4lb - 1816 gr Optimum Gold Standard %100 Casein Protein 4lb - 1816 gr 2
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
369,95 ₺
(5/5) - 1 Puanlama
Optimum Gold Standard %100 Casein 450 gr,  servis başına 24 gram yavaş sindirilme özelliği olan Micellar Casein içeren Kazein protein tozu, supplement ürünüdür. Optimum Gold Standard Casein düşük seviyelerde yağ, karbonhidrat ve şeker içerir. Her serviste 5 gramdan fazla BCAA ve 5 gram kadar Glutamin & Glutamik asit içerir. 
Optimum Gold Standard %100 Casein Protein 24 Paket
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
159,00 ₺
Optimum Gold Standard Casein Chocolate Supreme Sachet 24 Adet, servis başına 24 gram yavaş sindirilme özelliği olan Micellar Casein içeren Kazein protein tozu, supplement ürünüdür. Optimum Gold Standard Casein düşük seviyelerde yağ, karbonhidrat ve şeker içerir. Her serviste 5 gramdan fazla BCAA ve 5 gram kadar Glutamin & Glutamik asit içerir. 
Optimum Gold Standard %100 Casein Protein 450 gr
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
59,00 ₺
Optimum Gold Standard %100 Casein 450 gr,  servis başına 24 gram yavaş sindirilme özelliği olan Micellar Casein içeren Kazein protein tozu, supplement ürünüdür. Optimum Gold Standard Casein düşük seviyelerde yağ, karbonhidrat ve şeker içerir. Her serviste 5 gramdan fazla BCAA ve 5 gram kadar Glutamin & Glutamik asit içerir. 
Toplam 4 üründen 1-4 arası gösteriliyor

Kas yapımında son derece önemli olan elzem amin asit çeşitlerini içeren, sütten elde edilen bir protein çeşididir.

Kazein Protein Tozu

Kazein Protein Tozu sütte iki adet proteinden biri olan kazeinin çeşitli işlemler sonucu toz haline getirilmesi sonucu oluşur. Genel kullanımı kazein oladuğu gibi bazı kaynaklarda tıpkı Whey de (peynir altı suyu) dolduğu gibi casein olarak ingilizcede kullanılır. Süt proteininde %20 oranında whey protein, %80 oranında kazein protein vardır. Bu iki proteinde tüm temel amino asitler için mükemmel bir kaynaktır.

Birbirlerinden en büyük farkı sindirilme hızlarıdır. Whey protein çok hızı sindirilebilen bir proteindir ancak kazein proteinin sindirilme süresi whey ile karşılaştırıldığında bir hayli uzundur, daha yavaş sindirilir. Wheye oranlar biraz dada pütürlü bir yapısı vardır ve bu gerek karıştırırken gerekse içerken hissedilir.

Kazein Protein Nedir, nasıl ve ne zaman kullanılır?

Kazein taneleri hey proteine nazaran biraz daha büyüktür ve mideye girdiği zaman daha yavaş sindirilir ve kana daha geç karışır. Uzun sürede sindirilme özelliğinden dolayı gece yatmadan önce kullanılır ve bundan dolayı gece proteini olarak da bilinir. Bunun yanında ramazan ayında oruç tutan kişiler tarafından da tercih edilir. Sadece Kazein protein tüketecek ve ortalama 85-90 kg olan erkek birey için günlük tüketim miktarı 40-50 gram arasıdır. 

Whey protein protein sentezini uyarır

Whey protein hızlı sindirilir, bunun anlamı mideyi çok çabuk terk eder. Whey protein yüksek seviyede lösin ihtiva eder, buda protein sentezini doğrudan uyaran önemli bir amino asittir. Whey, protein sentezini arttırmada son derece başarılıdır ancak bu yöndeki pozitif etkisi kısa sürelidir.

Eğer kandaki amino asit miktarını belli seviyenin üzerinde tutmak istiyorsak kısa aralıklar ile whey protein almaya devam etmeliyiz.  Bu şekilde wheyi protein sentezine olan müthiş katkısını sürekli kılmış oluruz.

Kazein pozitif bir protein dengesi sağlar

Kazein süt içerisinde en bol bulunan proteindir. Göreceli olarak çözünmez ve suda çözünürlüğü arttırmak için miccellar olarak  adlandırılan yapılar oluşturmak eğilimindedir. Bu jelatimsi yapı casein mideye girdiği anda sindirimini yavaşlatır. Dolayısı amino asitlerin kana karışması biraz süre alır ve belli bir zamana yayılır.

Bir çalışmada araştırmacılar sağlıklı bireylere whey protein yada Kazein protein vererek 7 saat boyunca anabolik ve katabolik süreçleri izlediler. Whey protein sonuçlarında kandaki amino asitlerin ve protein sentezinin hızlı bir şekilde arttığını gördüler ama bu süreç kısa bir zaman sürdü.

Kazein proteinin ise çok daha uzun süre kanda kaldığı ve protein sentezini tetiklediği görüldü. Çünkü kazein protein çok daha yavaş sindirime ve çok daha uzun süreli vücudu besleme özelliğine sahip.

Kazein proteininde whey’de olduğu gibi farklı türleri var. Hangi kazein türünü seçeceğimize en etkili ve verimli kazein türü micellar kazeindir. 

Whey protein mi Kazein Protein mi kullanmalıyım?

Sıkça karşılaşılan bir sorudur. Temelde ikisi de sütten gelen ve temel amino asit profili olarak son derece zengin besin kaynaklarıdır. Aslına bakarsanız her ikisini bir arada kullanmak çok daha verimli olabilir. 

Burada dikkat etmemiz gereken husus zaman olmalıdır. Eğer antrenman yaptıysak hemen arkasında kullanacağımız whey protein olmalıdır. Çünkü vücut antrenmandan hemen sonra kendini toparlamaya çalışır ve bu sırada hızlı bir şekilde protein ihtiyacı doğar. Whey protein sindirim hızı kazeinden çok daha kısa olduğu için antrenmandan hemen sonra whey protein kullanmak çok daha verimli olacaktır.

Böylelikle vücuda ihtiyacı olan proteini hızlı bir şekilde sağlamış oluruz. Ayrıca sabah kalktığımız zaman aç ve kandaki amino asit seviyeleri iyice düşmüş bir vücut için whey protein kullanmak aynı şekilde doğru tercih olabilir. Ancak bunun dışındaki kullanım zamanları için kazein daha doğru bir tercih olabilir. Vücut gece uyurken büyüme hormonu salgılar, yani uyurken büyürüz.

Bu sırada hızlı sindirilen ve çok çabuk tükenen bir protein yerine yavaş sindirilen ve çok daha uzun bir zamana yayılabilen protein doğru tercih olacaktır. Bundan dolayı kazeine gece proteini de denir. Ayrıca oruç tutulan dönemlerde aynı şekilde kazein protein kullanmak çok daha sağlıklı bir seçimdir. 

Kazein Protein Tozu nasıl kullanılır?

Kazein proteini kullanmanın en uygun zamanı sindirilme hızından dolayı gece yatmadan öncedir. Bunun dışında kaçırdığımız öğünlerde yada oruç tuttuğumuz zamanlarda sahurdan hemen sonra kullanılabilir. Bu şekilde vücut uzun süre protein ile beslenmiş olur ve kandaki amino asit seviyeleri korunmuş olur.

Sonuç olarak Whey de Kazeinde son derece sağlıklı ve besleyici proteinlerdir. Önemli olan ihtiyacımız olan zamanda gerektiği kadar kullanmaktır.