L-CARNITINE

Aktif filtreler
Qnt L-Carnitine 3000 Mg 20 Ampul
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
199,00 ₺
Qnt L-Carnitine 3000 Mg 20 Ampul, servis başına 3000mg karnitin içeren yağ yakıcı, amino asit takviyesidir. Qnt L-Carnitine 3000mg, herhangi bir zayıflama programı için mükemmeldir ve egzersiz verimliliğini arttırır. Sıvı formu sayesinde, L-Karnitin hızlı emilir ve çabuk etki eder. 
Qnt L-Carnitine Pure 5000 500ml
  • +Hediyeli
TÜKENDİ
109,00 ₺
Qnt L-Carnitine Pure 5000 500ml, servis başına 1000 mg karnitin içeren yağ yakıcı, amino asit takviyesidir. Qnt L-Carnitine Pure 5000 içerdiği doğal amino asit olan karnitin sayesinde özellike diyet dönemlerinde son derece yardımcı olabilecek supplemenet ürünüdür. 
Toplam 2 üründen 1-2 arası gösteriliyor

Yakın tarihte keşfedilen bir ürün olan L-Carnitine (L-Karnitin) 1980'li yıllarda yağ yakıcı bir supplement, yağ kaybını destekleyen bir ürün olarak ortaya çıkmıştı. Yağ yakıcı özelliği yanında antrenman performansını geliştirici etkiye sahip olduğu düşünülen L-Carnitine, kasların toparlanma süreçlerinde de yardımcı role sahip.

L-Carnitine (L-Karnitin)

L-Carnitine en belirgin işlev olarak enerji üretiminden sorumlu hücre mitokondrilerine yağ ulaştırılmasını sağlıyor. Bu işlev sayesinde vücutta bulunan yağlar kasların harcadığı enerjinin üretiminde yakıt olarak değerlendirilebiliyor. Bu amino asit olmadan besinsel yağlar hücre mitokondri içine giremediğinden yağ yakıcı işlev de mümkün olamıyor.

L-Carnitine amino asit performans dışı zamanlarda da bu görevini yerine getirse de, yoğun antrenmanlar sırasında daha etkili oluyor. Doğal olarak karaciğer ve böbreklerde üretilen L-Carnitine amino asit iskelet kaslarında, kalpte ve beyinde saklanıyor. L-Carnitine ayrıca doğal besin olarak kırmızı ette, en çok da koyun etinde bulunuyor.

Sıvı, toz ve kapsül olarak kullanılabilen L-Carnitine fiyat ve kalite açısından pek çok marka seçeneği ile GoProtein sitesinden satın alınabiliyor. En eski ve yaygın supplementlerden biri olan L-Carnitine fiyat dışında marka ve etken madde açısından da farklı seçeneklere sahip. GoProtein sitesinde, tozdan kapsüle, saf sıvı halden farklı aromalardaki içeceklere pek çok L-Carnitine fiyat ve form alternatifi yer alıyor.

L-Carnitine ne işe yarıyor?

Yağ yakıcı bir işlev taşımak üzere yağ transferinde görev alan L-Carnitine amino asit, hücrelerde yağın yakılmasını ve bu yolla enerji açığa çıkmasını sağlıyor. Kas gelişimi ve kas kütlesi oluşumu sırasında yağ yapılmasını kısıtlıyor, vücudun istenilen biçime girmesine yardımı olabiliyor. L-Carnitine üzerine yapılan araştırmalarda hem yağ yakıcı özelliği, hem de enerji açığa çıkarmasıyla performans artırıcı niteliği öne çıkıyor.

Nottingham Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, L-Carnitine desteğiyle yavaş tempolu bisiklet kullanan bireylerin yüzde 55 daha fazla yağ yaktığını ortaya koyuyor. Ayrıca bu takviye yüzde 25 daha dirençli bir performansa yardım ediyor. Alınan yağların depolanması değil, yakılmasına katkı sağlıyor.

Dayanıklılık eşiğini yükseltiyor

İşlevi dolayısıyla yağ yakıcı özelliği yanında antrenman sırasında daha enerji olunmasına da yardımcı oluyor. Antrenmanların daha verimli olmasına katkı sağlayan L-Carnitine amino asit, kas yorgunluğu gibi sorunların da gecikmesini sağlıyor. Dayanıklılık ve direnç isteyen antrenman biçimlerinde ise sporcuların dayanıklılık eşiğinin yükselmesine yardım edebiliyor. Ayrıca iç organların çevresinde biriken ve yakması oldukça güç olan yağların yakımı konusunda da  yardımcı olabiliyor.

L-Carnitine amino asit alındığında mutlaka yağ yakıcı özelliğe sahip olacağı anlamına gelmiyor, işlevsellik tamamen antrenman programıyla açığa çıkıyor. Sistemli antrenman programı uygulanmadığında istenilen sonuçlara ulaşmak da mümkün olmuyor. 

L-Carnitine nasıl kullanılmalı?

İşlevi dolayısıyla L-Carnitine amino asit ürününün alınacağı en doğru zaman antrenman öncesi. Sıvı alınıyorsa yarım saat, kapsül halindeyse bir saat önce alınması tavsiye ediliyor. Günlük dozu ise ihtiyaca ve tercihe göre 1000 ila 3000 mg arasında değişiyor. Doğal bir besin takviyesi olan supplementler çoğunlukla saf halde amino asitten oluşuyor.

L-Carnitine amino asit içinde başka supplementlerin de yer aldığı ve aromatik tatlara sahip içecekler şeklinde alınabiliyor. Bitki özlü seçenekleriyle çay, soğuk çay gibi içecekler olarak tüketilebiliyor. L-Carnitine fiyat açısından tablet ya da kapsül olarak daha uygun koşullarda alınabiliyor. Tavsiye edilen ve daha etkili olduğu söylenen biçim ise doğrudan sıvı olarak alınması. Kana daha hızlı karıştığı için daha işlevsel bulunan sıvı hali daha çok tercih ediliyor. Alınacak L-Carnitine düzeyinin kişisel ihtiyaçlara göre doğru belirlenmesi, gereksiz yere fazla alınmaması tavsiye ediliyor. 

Eksikliği sorunlara yol açabiliyor

İnsan vücudu doğal olarak L-Carnitine amino asit üretiyor, ancak eksikliği durumunda sıkıntı yaşanabiliyor. L-Carnitine eksikliğinin vücutta kas zayıflaması, büyüme geriliği, karaciğer büyümesi gibi sağlık sorunlarına yol açabildiği ifade ediliyor. Vücutta yeterince L-Carnitine olmamasının antrenman düzeyini etkilediği ve yorgunluk hissini artırdığı da belirtiliyor. Yağ bağlama, onarım süresinin uzaması, protein sentezinde yavaşlık, bağışıklık sisteminde zayıflama gibi olumsuzluklar da görülebiliyor.

Bilinçli kullanılması öneriliyor

L-Carnitine vücutta karaciğer ve böbrek tarafından doğal olarak üretilen bir amino asit ve bu nedenle herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Vücutta fazla olması durumunda idrar ile vücuttan atılabiliyor. Ancak fazla almanın ishale neden olabildiği uyarısı yapılıyor.