Koşuda Hızlanma Antrenmanları

Bir maratona ya da 10K koşu yarışına hazırlanıyor olup olmamanız da. Bütün erkekler 1,6 kilometreyi 6 dakikada koşabilmeli, ya da en azından bu mesafede kendini denemelidir. 1,6 kilometreyi etkili bir şekilde koşabilmek için hız, dayanıklılık ve cesaret gereklidir. Kas gücünü de unutmamak lazım.

Koşuda Hızlanma Antrenmanları
İnsanların bu mesafeyi hızlıca koşabilmek için kuvvete ihtiyacı olduğunu unuttuğunu söyleyen Running USA'in ve Bring Back the Mile’m (1980öncesi koşuların görkemini geri kazandırmaya çalışan bir grup) kurucusu Ryan Lamppa, “Kısa mesafe koşucularının vücuduna bakarsanız, uzun mesafe koşucularının aksine kaslı olduklarını görürsünüz”diyor.

Kuvvet kazanmak için belirli bir zamana karşı mücadele etmeniz gerektiğini söyleyen Northern Arizona Elite koşu takımının baş antrenörü Ben Rosario ise, “interval antrenmanlar yaparak hem çok hızlı hem de düşük tempoda koşmalısınız. Değişken hızda yaptığınız bu antrenmanlarla hem hızlı kasılan, hem de yavaş kasılan kas liflerinizi bir arada çalıştırmalısınız" diyor.

Rosario, “Bu koşular size nasıl bir aerobik temele sahip olduğunuzu ve ne kadar güçlü olduğunuzu gösterir. Ayrıca bu antrenmanlar her sporda performansınızı artıracak unsurlardır” diyor. Siz de bu adımlan izleyerek istediğiniz sonuca dört haftada ulaşabilirsiniz.

Aspire Drink Thin 250ml - 24 Kutu Aspire Drink Thin 250ml - 24 Kutu 2
TÜKENDİ
118,00 ₺
(4,8/5) - 8 Puanlama
Aspire Drink Thin içecek, kutu başına 200 kaloriye kadar kalori yaktırabileceği kanıtlanmış, yağ yakıcı, enerji içeceği, supplement ürünüdür.  Aspire Drink Thin, ingilterede geliştrilmiş guarana, yeşil çay, karnitin içeriğine sahip, yaban mersini ve yeşil elma aromalı hafif gazlı içecektir. Bir koli 24 adet 250 ml Aspire içerir.
Aspire Drink Thin 250ml - 1 Kutu Aspire Drink Thin 250ml - 1 Kutu 2
TÜKENDİ
Aspire İçecek

Aspire Drink Thin 250ml - 1 Kutu

ASPIRE
5,00 ₺
Aspire Drink Thin 250 ml 1 Kutu, kutu başına 200 kaloriye kadar kalori yaktırabileceği kanıtlanmış, yağ yakıcı, enerji içeceği, supplement ürünüdür.  Aspire Drink Thin, ingilterede geliştrilmiş guarana, yeşil çay, karnitin içeriğine sahip, yaban mersini ve yeşil elma aromalı hafif gazlı içecektir. 
Hardline Thermo L-Karnitin 1000 ml
TÜKENDİ
139,00 ₺
(5/5) - 4 Puanlama
Hardline Thermo L-Karnitin 1000 ml, kafein ile güçlendirilmiş L-karnitin içeren yağ yakıcı, supplement içeceğidir. Her servisinde 2000 mg Karnitin ile 100 mg kafein sunar. L-Karnitin Thermo'nun her şişesi size 33 servis L-Carnitine ve Kafein sağlar. L-Carnitine, karnitin'in biyoaktif formudur.  Hardline yağ yakıcı satın al Goprotein ailesine katıl,...
Hardline L-Karnitin Matrix 3000 Mg 7 Ampul
TÜKENDİ
69,00 ₺
Hardline L-Karnitin Matrix 3000 Mg 7 Ampul, servis başına 3000 mg karnitin içeren yağ yakıcı supplement ürünüdür. Amino asit olarak karnitin, beta alanin ve taurin kullanılan Hardline L-Karnitin Matrix, kafein ile desteklenmiş ve ortaya yüksek performanslı bir gıda takviyesi çıkmıştır.
Aspire Drink Thin 250ml - 12 Kutu Aspire Drink Thin 250ml - 12 Kutu 2
TÜKENDİ
60,00 ₺
(4/5) - 1 Puanlama
Aspire Drink Thin içecek, kutu başına 200 kaloriye kadar kalori yaktırabileceği kanıtlanmış, yağ yakıcı, enerji içeceği, supplement ürünüdür.  Aspire Drink Thin, ingilterede geliştrilmiş guarana, yeşil çay, karnitin içeriğine sahip, yaban mersini aromalı hafif gazlı içecektir. 12 adet 250 ml Aspire içerir.
Bigjoy L-Carnitine 1000 ML
TÜKENDİ
Bigjoy Sport

Bigjoy L-Carnitine 1000 ML

BIGJOY
79,00 ₺
Bigjoy L-Carnitine 1000 ML, servis başına 1000 mg karnitin, 400 mg taurin, 100 mg kafein ve 25 mg yeşil çay ekstresi içeren yağ yakıcı termojenik supplement ürünüdür. SKT İNDİRİMİ
Aspire Drink Thin 250ml - 6 Kutu Aspire Drink Thin 250ml - 6 Kutu 2
TÜKENDİ
29,70 ₺
(0/5) - 1 Puanlama
Aspire Drink Thin içecek, kutu başına 200 kaloriye kadar kalori yaktırabileceği kanıtlanmış, yağ yakıcı, enerji içeceği, supplement ürünüdür.  Aspire Drink Thin, ingilterede geliştrilmiş guarana, yeşil çay, karnitin içeriğine sahip, yaban mersini ve yeşil elma aromalı hafif gazlı içecektir. Bir koli 6 adet 250 ml Aspire içerir.
Hardline Karnitin 500mg 100 Kapsül
TÜKENDİ
109,00 ₺
(5/5) - 1 Puanlama
Hardline Karnitin 500mg 100 Kapsül, servis başına 500 mg carnitine içeren amino asit, diyet takviyesidir. Yağ yakımı için en çok tercih edilen supplement ürünlerinden olan hardline karnitin kapsül formundan dolayı kullanımı son derece kolay gıda takviyesidir. 

Başlangıç Noktası Belirleyin

Programa başlamadan bir hafta önce, yaşadığınız yerde tartan pisti olan bir okul bahçesi ya da spor kulübü bulun. Isındıktan sonra 1,6 kilometreyi koşabildiğiniz kadar hızlı koşun. Tipik bir tartan pistte iç kulvarın bir tam turu 400 metredir. Bu mesafe maksimum 10 metre oynar. Koştuktan sonra sürenizi not edin.

Bu sizin temel süreniz ve geliştirmeniz gereken ölçünüzdür. Eğer kilometre bazlı antrenmanlara yeni başladıysanız, dört haftanın sonunda bu süreyi yüzde 10 ila 15 oranında kısaltabilirsiniz. Yani 1,6 kilometreyi 7 dakikada koştuysanız, dört haftanın sonunda bu süreyi 6 dakikaya kadar indirebilirsiniz. Eğer bu hazırlık haftasında başka bir koşu antrenmanı yapacaksanız, bu çalışma hafif tempoda bir kısa mesafe koşusu olmalı.

Antrenmanlarınızı Hızlandırın

İlk haftanın sonunda tekrar tartan piste dönün ve interval antrenman yapın. Hafif tempolu jogging ile 10-15 dakika ısının ve 4 ila 6 tekrar stride koşusu yapın. Stride çalışmasının her bir setinde, 50 metrelik mesafede jogging'den depara geçin. Kısa bir süre dinlenin ve interval antrenmana geçin. İki gün sonra 30 dakika jogging yapın. Bu kardiyo antrenmanlarını ağırlık çalışmalarınızın yerine yapmayın çalışmanın sonuna ekleyin. Her bir kardiyo çalışmasını farklı günlerde yaptığınızdan emin olun.

Sürenizi Tekrar Ölçün

1,6 kilometreyi 6 dakika ya da i daha kısa bir sürede bitirdiyseniz, tebrikler. Gezegendeki birçok erkekten daha fitsiniz. Fakat başaramadıysanız da üzülmeyin. Bu dört haftalık antrenmanı tekrar edin. Ancak bu kez quadriceps kaslarınızı kuvvetlendirmek için haftada bir kez tepe koşuları yapın. Ortalama eğimde sizi biraz zorlayacak ancak yürümenize neden olmayacak bir yokuş bulun. Yukarıya doğru 20-30 saniye depar atın. Yürüyerek aşağıya inin. Bunu toplamda 6 kez tekrar edin. Dört haftanın sonunda tartan piste dönerek şansınızı tekrar deneyin.

Kaynak: Men's Health

Hardline Nutrition Ürünleri