Protein Tozları Türlerinden En İyi 7

Protein tozları ya da protein sağlıklı yaşam ve spor bilincine sahip insanlar arasında çok popüler ürünlerdir. Çeşitli kaynaklardan üretilen çok sayıda protein tozu türü vardır. Bu seçenekler arasından seçim yapmak istediğimiz sonuca göre biraz karışık bir iş haline gelebilir.

Protein tozlarında üç ortak form vardır:1. Protein konsantreleri: Isı, asit veya enzim işlemleri yapılarak protein elde edilir. Bunlar tipik olarak % 60-80 protein, % 20-40 yağ ve karbonhidrat sağlar.2. Protein İzolatları: Ek bir filtreleme işlemiyle proteini daha fazla konsantre ederek  yağ ve karbonhidratı çok düşük orana getirir. Protein izolat tozları yaklaşık % 90-95 protein içerir.3. Protein Hidrolizatları: Asit veya enzimlerle ısıtılarak – amino asitler arasındaki bağlarla-vücudunuz ve kaslarınız tarafından daha hızlı emilirler.

Whey Protein Tozu ( Peynir Altı Suyu Tozu)

Whey protein tozu peynir yapma işlemi sırasında kıvrımlardan ayrılan sıvıdan elde edilir. Protein oranı yüksektir. Whey protein tozu hızlı sindirilir ve dallı zincirli amino asitler (BCAA’lar) bakımından zengindir. Bu BCAA’lardan biri olan lösin, direnç ve dayanıklılık egzersizinden sonra kas büyümesini ve iyileşmeyi desteklemede büyük rol oynar.

Amino asitler sindirilip kan dolaşımına katıldığında, protein sentezlenerek kası yapılandırmaya veya yeni kas oluşumu için uygun hale gelir.

Kazein Protein Tozları

Whey protein gibi, kazein protein de süt ürünleri veya peynir altı suyundan sağlanan proteindir. Kazein protein sindiriminde çok daha yavaş emilir. Kazein protein, mide asidiyle etkileşime girdiğinde bir jel oluşturur, midenin hazmını yavaşlatır ve kan dolaşımınızın amino asit emilimini geciktirir. Bunun sonucunda, kas proteinlerinin parçalanma hızı azalır ve kaslarınız amino asitlere kademeli şekilde ulaşır.

Kazein, kas protein parçalanmasını azaltan ve kalori kısıtlaması sırasında kas kütlesinin büyümesini ve yağ kaybını artırabilen, sindirimi yavaş olan bir süt proteinidir.

Yazının devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir